Artykuły o Polish Polka

Poniżej zamieszczamy tłumaczenia artykułów o fenomenie polish polki w Stanach i Kanadzie, a także linki do oryginalnych, przede wszystkim amerykańskich tekstów. Znajdziecie tam podstawowe, encyklopedyczne informacje o historii tego muzycznego zjawiska, a także kilka artykułów o wpływach tej muzyki na współczesną muzykę taneczną w Polsce. Zachęcamy do lektury!

Odrodzenie polki w Polsce?

by Joe Rodgers

http://www.poloniatoday.com/

 

Sprawdzałem dziś piosenkę lub dwie na YouTube, kiedy natknąłem się (Jak mogliśmy tego wcześniej nie zauważyć? Ale te klipy są w większości zupełnie nowe) najpierw na jeden, potem drugi, a potem ogromną serię klipów z (przede wszystkim) polską polką (głównie z południa, Rzeszowa i regionów góralskich, w których muzyka ludowa jest szczególnie silna).

Wiele z tych filmów pokazuje duże tłumy krzyczących i dziko tańczących ludzi w różnym wieku, i tym samym pokazuje, że muzyka ta najwyraźniej cieszy się teraz "młodą" reinkarnacją w Polsce, którą chcielibyśmy ponownie zobaczyć w większości USA.

I tak tym, którzy powiedzieliby: "Nie, to musi być Disco Polo" (gatunek disco, który kilka lat temu zaadoptował dużo melodii ludowych stylu polka) chciałbym odpowiedzieć: "Nie, wiele (większość) z tych grup ma teraz "instrumentarium zespołów w stylu polka" tak jak ją rozumiemy tj. trąbka, klarnet, akordeon, sax, itp.; wiele tytułów wideo odnosi się do polki, podobnie jak niektóre oberki i walce; oraz w wielu "scenach na żywo" ludzie tańczą polkę w oryginalnym stylu europejskim, który możemy zobaczyć w społecznościach polskich we Francji i Brazylii. A jeśli chodzi o utwory: fani Polki mogą zobaczyć i posłuchać wielu "starych znajomych" w tych klipach (w wielu przypadkach oryginalne wersje ludowych piosenek teraz znamy jako "Chłopcy z Chicago", którzy są szczególnie popularni w regionach góralskich), "Dziewczęta z Chicago", "North South East West", "She Told Me She Loved Me/Baby Doll", "Bije Mamcia", "White Table" i wiele innych.

Wydaje mi się, że choć sporo z tych numerów pochodzi bezpośrednio z polskich gór i wsi, wiele z nich zostało prawdopodobnie zapożyczonych z amerykańskich nagrań polki. Polskie firmy nagraniowe pożyczały sporo ze współczesnego repertuaru amerykańskiej polki, dodając własne instrumenty i zazwyczaj lepsze polskie wokale.

Te nowe dowody wydają się obalać stare przekonanie, które wszyscy znamy (oczywiście wiele polskich imigrantów tutaj nadal myśli w ten sposób i ja też tak myślałem), że "ludzie z Polski, nie lubią polki" i że nie ma miejsca na polkę w tym kraju.

Oglądając te ciekawe filmy wydaje się, że coś się najwyraźniej zmienia w tym zakresie. Jest to oczywiście rezultat lepszego obrotu, nagrywania oraz kulturowych warunków wymiany między naszymi krajami niż to miało miejsce w przeszłości. Chociaż wydaje mi się, że w niektórych z tych aranżacji widać "wpływ amerykańskiej polki" (i jestem ciekaw, co inni myślą na ten temat) zauważyłem też, że niektóre z tych piosenek są oznaczone (w języku polskim) jako "polka bawarska". Najwyraźniej styl i wpływ germańskich sąsiadów Polski (których polki, w przeciwieństwie do polskich, zawsze zawierały instrumenty dęte blaszane oraz klarnet) również przyczynił się do tych nagrań polki. Sądząc po rosnącej liczbie młodych zespołów grających tą muzykę w Polsce, popularność "polki" wydaje się rosnąć. Jest to coś, co w oparciu o przeszłe doświadczenia, większość z nas nigdy nie uważałaby za możliwe. Myślę, że to tylko dowodzi, że "nigdy nie ma się pewności"  jeśli chodzi o takie rzeczy, oraz "kto by pomyślał, że w najbliższych latach nową twierdzą muzyki polka może w rzeczywistości okazać się Polska, przy założeniu, że muzyka ta w dalszym ciągu będzie rośnie w popularności na tym kontynencie, jak wydaje się rosnąć w tej chwili.

Miejmy nadzieję, że podobne "odrodzenie" będzie miało miejsce i tu. W międzyczasie: oto niektóre z coraz większej liczby polskich zespołów i video, które grają tą muzykę w wielu miejscach, często do szalenie entuzjastycznych tłumów. Podam tylko nazwy piosenek i/lub zespołów do wyszukiwania na YouTube, ponieważ istnieje ich tak wiele. W każdym razie te powinny być fascynujące do oglądania i dla wielu będą prawdziwym objawieniem oraz doskonałym materiałem m.in. dla wspanialej witryny Troy Gawlaka "Roots Polka". Miłego słuchania i jeszcze raz myślę, że należy powiedzieć: "Niech żyje YouTube’’.

Klipy wideo przedstawiające "prawdziwą polską" polkę to: Prima Band, "Skrzypeczki"; Brynioki (jakikolwiek otwór), Niebiescy Chłopcy; Kapela Start; Red Band, "Wysoko Góra"; Zespół Mila, "Urywki z wesela"; Zespół Impuls; Jurczaki, "Wiązanka Polek", Góra Band (nie, nie Jan Góra - tylko "Góra Band" z Polski,) tytuł utworu zaczyna się od "Polo" lub "Pola"; Zespół Demeters, tytuł klipu to "Polka"; Zespół Volt "Dookoła Księżyca"; Zespół Hades, "Akcent".

Oto więcej ... znalazłem po 5 minutach szukania: Zespół Relax "Gorzałka"; Hevenement Brass (góralski taniec regionalny jest widoczny z coraz bardziej dziki tańcem polka oraz piosenka "Wysoka Góra" a / k / a "Chłopcy z Chicago" na koniec; United, "Polka", oraz porywający taniec polka do kawałka zatytułowanego "Gorzałka Zawsze Dobra JEST", pokazujący sceny tańca.


Powrót...