Artykuły o Polish Polka

Poniżej zamieszczamy tłumaczenia artykułów o fenomenie polish polki w Stanach i Kanadzie, a także linki do oryginalnych, przede wszystkim amerykańskich tekstów. Znajdziecie tam podstawowe, encyklopedyczne informacje o historii tego muzycznego zjawiska, a także kilka artykułów o wpływach tej muzyki na współczesną muzykę taneczną w Polsce. Zachęcamy do lektury!

Karol Namysłowski

Karol Namysłowski (ur. 9 września 1856 w Chomęciskach Małych - zm. 21 sierpnia 1925) - kompozytor, dyrygent, skrzypek, twórca Orkiestry Włościańskiej w Zamościu.

Biografia

Urodzony w rodzinie zubożałego  ziemianina Karola i Anny. W latach  1865-1867  uczęszczał do progimnazjum  w  Zamościu. Po dwóch latach nauki przeniósł się do Lublina, gdzie ukończył gimnazjum, a następnie do  Warszawy. Tam w latach  1872-1876 studiował w klasie  trąbki  i  skrzypiec w Warszawskim Instytucie Muzycznym, który ukończył z wyróżnieniem. Po ukończeniu studiów, w stolicy spędził jeszcze pięć lat, w czasie których m.in. uczył muzyki i prowadził koncerty. Z czasem jednak coraz częściej przebywał w rodzinnych stronach. Tutaj przekształcił  parafialne kółko muzyczne w większy zespół, któremu instrumenty kupował za własne pieniądze, i który zadebiutował podczas  pasterki  w roku 1880. Kapela w pierwotnej formie przetrwała do 4 listopada  1881  roku, kiedy to po wyraźnym sukcesie jaki odniosła, została przekształcona w Orkiestrę Włościańską. W ciągu kilku lat zyskała ona ogromną popularność w całym zaborze, a w roku  1885  dała pierwszy występ w Warszawie.Wraz ze swoją orkiestrą występował także przed  carem Aleksandrem III, który ofiarował mu złoty pierścień z brylantami (1891). Odznaczony został również Orderem św. Jerzego. W kolejnych latach wspólnie z orkiestrą występował w Petersburgu (1896), Moskwie, Wiedniu  i Pradze (1911). Przez cały czas wyławiał nowe talenty, troszczył się o byt muzyków i tworzył w orkiestrze rodzinną atmosferę. Jednak skupiał się zwłaszcza na komponowaniu nowych utworów, opartych głownie na motywach ludowych. W roku  1914  utracił wzrok. Ostatni raz orkiestrą dyrygował w roku 1917. Pomimo ślepoty dalej tworzył utwory, uczestniczył w próbach
orkiestry i towarzyszył jej w podróżach (podczas ostatniej podróży do Łodzi otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta). Spoczywa na cmentarzu w  Starym Zamościu. Jego imię noszą ulice w  Zamościu,  Łodzi, Warszawie, Lublinie i Wałbrzychu.
 
 

W ciągu życia wykształcił ponad 200 muzyków, a orkiestra pod jego dyrygenturą odgrywała ważną rolę w budzeniu narodowego ducha w zniewolonym państwie. W czasie swoich występów, podobnie jak Johann Strauss, dyrygował orkiestrą stojąc do niej plecami i grając w ręku na skrzypcach.
 
Kontynuatorem muzycznej działalności Karola był syn Stanisław Namysłowski.Wnuk Zbigniew Namysłowski  jest słynnym jazzmanem.
 

Twórczość

W ciągu swojego życia Karol Namysłowski napisał ok. 300 utworów, z których znanych jest obecnie 219. Większość z nich stanowiły tańce i pieśni ludowe, oparte na motywach z  Zamojszczyzny. Niezrównany był zwłaszcza w mazurach, których napisał ponad 100, a najsłynniejsze z nich to: Kuba Jurek, Świr, świr za kominem
oraz Podkóweczki dajcie ognia. Tworzył również większe formy muzyczne jak farsa ludowa, fantazje oraz pieśni i utwory religijne. Część z dzieł ukazała się drukiem, sporo zaginęło jednak podczas obu wojen, podobnie jak jego bogata kolekcja malarstwa.

 

 

Zobacz też
•  Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu
•  Stanisław Namysłowski
Bibliografia
•  A. Kędziora, Encyklopedia ludzi Zamościa, Zamość, Abacus, 2007;
Linki zewnętrzne
•  Karol Namysłowski na stronach Orkiestry Symfonicznej w Zamościu  [1]
Przypisy
[1]  http:/ / www. namyslowiacy. pl/ page/ 9/ 1/ karol_namyslowski. html

Powrót...